Klára Vacková

DSC_0901

Sardinie: zápisky z deníku – den devátý

Neděle 8.10. Vivat Cagliari!

Přiznám se, že o Cagliari jsem dopředu nevěděla nic víc než, že se jedná o hlavní město Sardinie. Napřečetla jsem si o něm ani pár vět a tudíž jsem neměla vůbec žádná očekávání. Přesto jsem přesvědčena, že i kdybych je měla sebevětší, město samotné by je předčilo. Naprosto mě uchvátilo.

Naše první cesta vede do historického centra. Jinak to ani nejde s ohledem na to, že v něm bydlíme, ukryti za středověkými zdmi z nažloutlého vápence. Nahlížíme do katedrály, kde právě probíhá mše. Vhazuju minci do pokladničky u svícne a zapaluju svíčku za všechny milé členy rodiny, kteří již žijí pouze v našich srdcích a vzpomínkách. Zvyk, který mě kdysi naučila milovaná bábi, a které posledních devět let svíčky patří nejvíc ze všech.

Naše další kroky po prochození centra křížem krážem vedou do botanické zahrady. Není ani malá, ani velká, zkrátka tak akorát. Nabízí výlet do rozličného světa flóry a pokud člověk nepočítá část zahrady na otevřeném slunci věnovanou sukulentům, taky příjemný chládek a stín stromů jako úkryt před dalším parným dnem. Pod jedním ze stromů roztahujeme prostěradlo, jehož plochu Denis vzápětí opouští a věnuje se své nové vášni – plevání. Vyčerpá ho natolik, že akorát, když se se zahradou chystáme rozloučit, usíná na Mílovi v nosítku.

Vydáváme se do západní části města do čtvrti, kterou si troufáme svou atmosférou přirovnat k našemu žižkovsko-vinohradskému pomezí. O něco později, když už je Denis vzhůru, tady usedáme k dobrému obědu. Pak procházíme ještě turističtější a oproti jiným částem města modernější marinou, odkud začínáme stoupat do kopce a domů. Denis si dává šlofíka a my spočíváme s ním.

Navečer pak ještě přece jen neodoláme a jdeme si projít alespoň některé vyhlídky z předešlého večera, kocháme se, jakobychom slunce zapadající za hory na druhé straně zálivu, viděli poprvé a až potom míříme definitivně domů.

Kdybych měla Cagliari a náš čas strávený v něm ohodnotit na stupnici jedna až deset, bez váhání by dostalo plný počet deseti bodů. Vivat Gagliari, díky za všechny tvé krásy.

DSC_0922 DSC_0928 DSC_0949 DSC_0970 DSC_0994 DSC_1014

Klára Vacková • 7.1.2018


Previous Post

Next Post